Parodie na Hamleta, přehled děje

Následující text samozřejmě vychází zjedné z nejlepších Shakespearových tragédií, nedrží se jí však nijak důsledně. Některé postavy jsou úplně vynechané, charakter jiných je poněkud odlišný, děj je celkově zjednodušený. Pro připomenutí uvádím stručný přehled děje hry:

Dánský princ Hamlet spatří na hradbách hradu Elsinor, v němž žije, tři přízraky. Od nich se dozví, že jeho otec byl zavražděn. Vrahem je Hamletův strýc Claudius, který se po smrti jeho otce stal novým králem a oženil se s Gertrudou, Hamletovou matkou.
Hamlet se chce svému strýci pomstít, ale nejprve potřebuje mít jistotu o jeho vině. Zavolá tedy na hrad hereckou společnost a nechá je sehrát divadelní představení, v němž je král zavražděn stejným způsobem jako jeho otec – zemře poté, co mu vrah nalije do ucha jed. Claudius uteče a tím potvrdí, že opravdu nemá čisté svědomí, a možná proto se najednou začne modlit.
Hamlet se se svým podezřením chce svěřit matce a při návštěvě v jejím pokoji zabije špeha ukrytého za závěsem. Je jím Polonius, Ofeliin otec. Hamlet Ofélii, která ho miluje, pošle do kláštera.
Claudius se pokusí Hamleta zabít – pošle ho studovat do Anglie se dvěma spolužáky a ty navede, aby ho zabili. Plán ovšem selže. Hamlet nechá potrestat oba darebáky a vrací se do Dánska, ale tam se dozví, že Ofélie spáchala sebevraždu, utopila se v jezeře.
Závěr hry je ve znamení smrti všech hlavních protagonistů, což je ostatně pro Shakespeara typické.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.