Macbeth – přehled děje

Další předělávka známé tragédie od Wiliiama Shakespeara. Nutno uvést, že i tentokrát se jedná o zkrácenou a zjednodušenou verzi, v níž jsou vynechány některé postavy a události.

Na úvod je potřeba připomenout, že text se Shakespearovy předlohy drží jen velmi volně. Množství postav je značně zredukováno, hlavní zápletka je zjednodušena. Příběh je následující: skotský šlechtic Macbeth sídlí na hradě Dunsinan. Je významným vojevůdcem v armádě krále Duncana.

Jednou se mu zjeví tři čarodějnice, které mu sdělí věštbu. Ta říká, že se Macbeth stane králem, ovšem s důrazným varováním před nebezpečím. Doma se Macbeth svěří své manželce, Lady Macbeth. Lady je velmi sebevědomá a ctižádostivá, touží po moci a neštítí se ani zločinu. Jedná se o nejzápornější postavu z celé hry. Dobové zvyklosti jí neumožňují, aby se sama stala královnou. Nástrojem svých ambicí učiní svého manžela. Manipuluje s ním a navádí ho, aby uspořádal hostinu a na ní nechal krále zavraždit. Macbetha se zmocní touha po moci.

Macbeth se chce ještě jednou setkat s čarodějnicemi u vřesoviště. Ty mu odhalí, že nebude úspěšným králem. Je nevyhnutelné, že zahyne v bitvě a má se to stát v den, kdy k hradu Dunsinan přijde les. Macbeth to považuje za hloupost.

Hostina se uskuteční, krále zabije Macbeth sám a vina padne na strážné. Ty otráví vínem Lady Macbeth. Novým králem se stane Macbeth. Nikdo ho zpočátku nepodezřívá. Lady Macbeth však postupem času začíná hryzat svědomí. Trpí vidinami, zjevují se jí stíny těch, které nechala zabít, ztrácí nejen svou někdejší krásu, ale i zdravý rozum. Nakonec spáchá sebevraždu, skočí z hradeb. Nikdo její smrti příliš nelituje.

Mezitím se začíná šířit určité podezření ohledně Duncanovy smrti. Spiknutí je odhaleno a je potřeba zrádce a královraha Macbetha potrestat. Vojsko, které táhne k Dunsinanu, se maskuje větvemi – to je onen les, jenž přichází k hradu. Macbeth v bitvě padne.
V celé hře se průběžně objevuje pochmurná postava Smrťáka.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.