Romeo a Julie – přehled děje

Další variace na Shakespearovu tragédii. Děj rámcově odpovídá, v detailech už úplně ne.

 

 

Shakespearova tragédie,
jak Romeo a Julie
měli spolu vážný vztah,
kvůli němuž on byl vrah!

Některé události jsou vynechány, nekteré proběhnou v originále trochu jinak, počet postav je také zredukován.

Jde asi o nejznámější příběh nešťastné lásky. V italském městě Veroně žijí znepřátelené rody Monteků (do nějž patří Romeo) a Kapuletů (z nějž pochází Julie).

Romeo poprvé spatří Julii na maškarním plese a okamžitě se do ní zamiluje. Je si dobře vědom averze mezi oběma rodinami, proto nejdřív nedá nic najevo. Dívku tajně navštíví v jejím domě, což se mu ale nepodaří realizovat beze svědků – Kapuleti se vše dozví. Romeo vyzná Julii lásku a zjistí, že sympatie a náklonnost jsou vzájemné. Juliin bratranec Tybalt vyzve Romea na souboj, který ale prohraje a skončí jeho smrtí. Pro Romea to znamená jediné, odejít z Verony.

S Julií se rozhodnou, že uzavřou tajný sňatek a utečou z města spolu. První část plánu se jim podaří s pomocí kněze uskutečnit. A opravdu je důvod spěchat – u Kapuletů se rozhodlo, že se Julie provdá za šlechtice Parida, což ona pochopitelně nechce. Romeo ho v souboji také zabije.

Plán útěku je takový, že Julie si (s pomocí své chůvy) sežene jed, ten vypije a bude vypadat jako mrtvá. V hrobce se má setkat s Romeem a pak chtějí prchnout. Jenže Romeo přijde příliš brzy, jed stále účinkuje, Julie vypadá skutečně jako mrtvá a zoufalý Romeo se probodne vlastní dýkou.

Když se Julie probere a domyslí si, co se stalo, ani ona nechce dál žít. Zabije se stejnou zbraní jako Romeo.

Teprve po zjištění, co jejich hloupá a nesmyslná nenávist způsobila, se obě rodiny usmíří. Za cenu zbytečné smrti dvou mladých lidí…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.